Liga Europejska początek

W dniu 26 wrześnie 2008 roku rozpoczęła się historia Ligi Europejskiej. To właśnie tego dnia komitet Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował o pewnych zmianach i rozszerzeniach dotychczasowego turnieju, Pucharu UEFA.

Zmiany w zakresie eliminacji i zasad uczestnictwa nie były jedynymi, jakie tego dnia podjął Komitet. Najważniejszą było to, że od sezonu 2009/2010 nastąpi zmiana nazwy rozgrywek z Puchar UEFA na Liga Europejska UEFA.

Zmiany te miały za zadanie podnieść prestiż i skalę rozgrywek. Ci z Was, którzy pamiętają rozgrywki Pucharu UEFA wiedzą, jak bardzo zmieniła się np faza grupowa. W starych rozgrywkach było 8 grup pięciozespołowych, z których wychodziły 3 zespoły.Każda drużyna grała po jednym meczu z przeciwnymi drużynami; w sumie 2 mecze u siebie i 2 na wyjeździe. Teraz grup jest 12, a każda drużyna gra mecz i rewanż z każdą ekipą w grupie.

Teraz rozgrywki Ligi Europejskiej z każdym sezonem są coraz bardziej popularne w Europie. UEFA stara się nadać tym zawodom coraz większąrangę. Dlatego tegoroczny zwycięzca Ligi Europejskiej będzie miał zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Dla wielu klubów będzie to na pewno duże wyzwanie i motywacja do zdobycia trofeum.